Jaka sofa do salonu – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli planujesz odświeżenie domu lub pierwszy raz urządzasz własny azyl, to pewnie zastanawiasz się, jaka kanapa do salonu będzie najlepsza. Czy będzie to kanapa elegancka, miękka, wykonana ze skóry, czy może marzy Ci się sofa, na której pomieści się co najmniej 5 osób w czasie oglądania seriali? Każdy ma jakieś główne kryterium wyboru, ale ponieważ zakup kanapy jest zwykle wyborem na wiele lat, w tym tekście przybliżymy Ci wszystkie cechy sofy, na które warto zwrócić uwagę podczas zapoznawania się z ofertami.

Wielkość sofy i jej układ

Pierwszą cechą jest dopasowanie wielkości kanapy do wielkości salonu. Im większy salon, tym bardziej można pozwolić sobie na kilkumodułową sofę, np. narożnik. Na mniejszych powierzchniach doskonale wyglądają i sprawdzają się klasyczne sofy dwuosobowe. Oczywiście ostateczna decyzja należy do domowników. Można wstawić dużą kanapę do małego salonu i zastosować rozwiązania, które umożliwią optyczne powiększenie przestrzeni. Taką funkcję w wystroju wnętrz spełniają np. lustra.

Komfort

Praktyczna sofa do salonu to wygodna sofa! Komfort jest najważniejszy, ale jego odczuwanie to sprawa subiektywna. Warto więc skorzystać z ofert, które mają wiele propozycji, a nawet umożliwiają własną konfigurację sofy z uwzględnieniem wyboru pianki do siedziska. W ten sposób najłatwiej znajdziesz sofę, która rzeczywiście będzie meblem do odpoczywania.

Kolor

Wiesz już, ile maksymalnego miejsca powinna zająć sofa i jak sprawdzić, czy jest wygodna Teraz czas na zajęcie się estetyką. Jaki kolor sofy do salonu wybrać? Im ciemniejszy, tym łatwiej będzie ukryć ewentualne zabrudzenia. Pamiętaj jednak, że salon to miejsce wypoczynku i relaksu. Jeśli jego powierzchnia nie jest duża, a większość mebli utrzymana będzie np. w czarnej kolorystyce, to ryzykujesz obniżeniem nastroju. Otaczające nas przedmioty mają wpływ na to, jak się czujemy. Czarne sofy w modnym stylu industrialnym świetnie pasują do salonów, w których np. są szerokie okna zapewniające dostęp do dużej ilości światła dziennego.

Obicie

Nowoczesne sofy do salonu to m.in. sofy ze skóry i ekoskóry. Są łatwe w utrzymaniu czystości (choć zależy to również od szybkiej reakcji), ale w przypadku posiadania kotów i psów, chomików czy świnek morskich, trzeba liczyć się z tym, że ostre pazury zwierząt mogą uszkodzić obicie. Praktyczna sofa do salonu powinna być dopasowana do domowników, tak, aby można było swobodnie z niej korzystać, bez nadmiernych obaw o zniszczenie czy poplamienie. Do wyboru są różne tkaniny tekstylne – warto sugerować się ich wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia.

Styl i wykończenia

Wygodna sofa do salonu musi też współgrać z otoczeniem. Zastanów się, jaki styl wnętrza preferujesz i zwróć uwagę na szczegóły. Może wybrany świadomie wzór nóżki sofy będzie tak zwaną wisienką na torcie i dopełni całości aranżacji salonu. Najbezpieczniejszymi opcjami są klasyczne sofy i klasyczne wystroje. Ich charakter jest ponadczasowy i niezależnie od trendów, zawsze będzie interesujący. Wśród modnych styli znajdują się też jednak inne, na przykład: skandynawski, industrialny (loftowy), prowansalski, rustykalny i boho.

Z funkcją spania lub bez

Jaka kanapa do salonu będzie najlepsza dla domowników lubiących gości, jeśli nie kanapa z funkcją spania? Przy dłuższych, nawet spontanicznych spotkaniach, zawsze można zaproponować nocleg. Rozkładana sofa do salonu jest bardzo praktyczna także dla samych domowników. Jeśli np. jedna osoba zachoruje i z troski o zdrowie rodziny będzie chciała odizolować się, może spać na kanapie.

Wybieraj spersonalizowane sofy i meble

Jeśli przeglądasz różne oferty i zastanawiasz się jaka sofa do salonu będzie pasowała najbardziej, weź pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. Powyższe kryteria mogą pomóc je określić. Współcześnie sofa do salonu, tak jak wszystkie meble, powinna być przede wszystkim spersonalizowana, czyli „szyta na miarę”. Profesjonalny producent mebli tapicerowanych umożliwia klientom własne zaprojektowanie kanapy poprzez decyzyjność w sprawie wszystkich elementów mebla: koloru, obicia, modułów, wyboru nici czy nawet pianki do siedziska. Dzięki temu wymarzona sofa jest najbardziej praktyczna i komfortowa. Cieszy oko i służy domownikom (lub gościom) przez wiele lat.

Ostatnie wpisy