Tapicerowane meble to bardzo praktyczne i designerskie rozwiązanie do każdego domu. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda tapicerowanie kanapy krok po kroku. Ze względu na eksploatację i intensywne używanie obicie może ulegać zniszczeniu, przetarciom i odbarwieniom. Tapicerowanie mebli to wbrew pozorom dość trudne zadanie i wielu osobom przyda się poradnik DIY. Potrzebne będą narzędzia, smykałka do prac ręcznych oraz sporo wolnego czasu.
Poznaj podstawy tapicerowania i przekuj zdobytą wiedzę w czyny, stosując ją na swoich meblach. W tym artykule wyczytasz, co będzie Ci potrzebne, co należy robić krok po kroku i poznasz cenne wskazówki. Z nami dowiesz się jak samemu tapicerować meble. Zapraszamy do lektury!

Tapicerowanie mebli — jak to zrobić?
Chcesz poznać podstawy tapicerowania, żeby samodzielnie wykonać ten proces na swoich meblach? Znakomicie, że planujesz się do tego odpowiednio przygotować. Wiedza i porady jak wygląda tapicerowanie mebli i krzeseł, są bardzo ważne, jeśli chcesz uniknąć podstawowych błędów. Przede wszystkim znajdź sporo wolnego czasu i trochę wolnej przestrzeni. Pamiętaj, że w zależności od mebla musisz wykonać dodatkową pracę. Chodzi tu o odświeżenie elementów drewnianych, nałożenie farby bądź lakieru lub wymiana wnętrza poduszek. Inaczej będziesz tapicerować krzesło, fotel, a jeszcze inaczej łóżko. Kolejność działania jest jednak taka sama. Zanim przejdziesz do dzieła — sprawdź, co będzie Ci potrzebne do tapicerowania mebli.Co będzie potrzebne do tapicerowania mebli?
Zastanawiasz się jak samemu obić narożnik, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na początku zgromadź niezbędne narzędzia i akcesoria. Co będzie Ci potrzebne do wymiany obicia mebli tapicerowanych?- narzędzia — absolutna podstawa podstaw. Na pewno sprawdzi się zszywacz tapicerski ze zszywkami, nożyczki, śrubokręt oraz kombinerki.
- klej tapicerski — może być stosowany zamiennie ze zszywaczem, a także jako uzupełnienie łączenia. W przypadku pomyłki łatwiej będzie usunąć zszywkę niż rozkleić złączone elementy. To ważna porada dla osób biorących się za tapicerowanie mebli po raz pierwszy.
- materiał obiciowy — wybór odpowiedniej tkaniny jest bardzo ważny. Obicia mebli tapicerowanych znacznie się od siebie różnią, a nie każdy materiał nadaje się do tego zadania. Tkanina musi być ładna, a także odpowiednio elastyczna, żeby łatwo dopasować ją do kształtu mebli. Zwróć też uwagę na jego jakość i dodatkowe zalety. Może uda Ci się znaleźć materiał wodoodporny i łatwy w utrzymaniu?
- pianka tapicerska — dostępna w większości marketów budowlanych. Przyda się, gdy wnętrze mebla będzie wymagało odświeżenia.




Poprzednie
Następne
Tapicerowanie kanapy krok po kroku
Sofa to jeden z najchętniej i najczęściej odnawianych bądź wymienianych elementów wyposażenia. Dlatego jako case study w naszym poradniku tapicerowania mebli posłużymy się właśnie tym przykładem. Na sofie często odpoczywamy, spędzamy wolny czas, chrupiemy różne przekąski, w związku z czym może się szybko eksploatować. Sprawdź, jak przebiega tapicerowanie kanapy krok po kroku i dowiedz się jak zmienić jej obicie.Krok 1: Rozkręć mebel i odśwież drewniane elementy
Każda część tapicerowanego mebla powinna być osobno: oparcie, boki, siedzisko. Jeśli występują jakieś drewniane elementy, to oszlifuj je i pokryj świeżą warstwą lakieru do drewna.Krok 2: Przygotuj materiał do tapicerowania mebli
Wycinając materiał do tapicerowania mebli, pamiętaj o zachowaniu kilkucentymetrowego zapasu z każdej strony. Wykrój materiał o odpowiednim kształcie i wielkości tak, by pokrył odświeżany element.Krok 3: Usuń starą tapicerkę
Do zdejmowania starego materiału przydadzą się kombinerki. Materiał usuwaj delikatnie, by nie naruszyć konstrukcji mebla.Krok 4. Uzupełnij lub wymień wypełnienie
Wymiana wypełnienia jest z reguły niezbędna w przypadku siedziska. Sprawdź, jak bardzo jest konieczna interwencja. Być może siedzisko jest w tak dobrym stanie, ze nic nie trzeba robić.Krok 5. Pokryj element materiałem
Wykrojony materiał rozłóż na elemencie, nad którym pracujesz, wygładź go i dokładnie zawiń pod spód. Tkaninę delikatnie przytwierdzaj za pomocą zszywacza lub kleju. Kontroluj naprężenie materiału, bo pozawijana i pomarszczona tkanina wygląda brzydko i niechlujnie. Zastanawiasz się jak obić boki narożnika? Tak samo jak wszystkie pozostałe elementy. Ważne jest tu skupienie i dokładność.Krok 6. Skręć mebel i… gotowe!
Wszystkie tapicerowane elementy mebla są już gotowe? Teraz wystarczy je ze sobą skręcić tak, by przypadkiem nie uszkodzić nowego obicia. Zrobione! Możesz cieszyć się własnoręcznie odświeżonym wyposażeniem z dumą i satysfakcją.Jakie meble można tapicerować?
Zastanawiasz się jakie meble można tapicerować? W zasadzie nie ma tu ograniczeń dotyczących elementów, które można poddać temu procesowi. Nasz artykuł podpowiada nie tylko jak samemu obić narożnik i jego boki, ale też jak tapicerować krzesło, fotel czy łóżko. Niezależnie od mebla, nad którym pracujesz, zasada działania jest taka sama, jak przedstawiliśmy powyżej. Nawet narożnik kuchenny jest meblem, który możesz obić wedle swoich potrzeb i swojego gustu. Pamiętaj jednak, że tapicerowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ze względu na wysoką czasochłonność i pracochłonność. A może zastanawiasz się jak zrobić krzesło lub łóżko tapicerowane? Jest to proces dużo trudniejszy, niż ten opisany w naszym artykule. Zastanów się, czy nie warto, by z pomocą przyszedł producent mebli tapicerowanych. Zakup gotowych mebli jest oczywiście łatwym rozwiązaniem. Masz za to pewność, że kupujesz sprawdzone, bezpieczne i wieloletnie wyposażenie. Możesz wybrać styl, który wpasuje się do Twojego wnętrza, kolor i właściwości materiału. Ręcznie robione meble to troska o każdy szczegół i produkty, na które warto postawić w swoim domu.Ile kosztuje tapicerowanie mebli DIY?
Nawet znając podstawy tapicerowania, ten proces jest raczej kosztownym przedsięwzięciem. Weź pod uwagę:- czas, jaki musisz poświęcić, by ukończyć tapicerowanie mebli,
- kapitał, jaki musisz wnieść w postaci narzędzi czy materiału,
- wysiłek, by doprowadzić ten proces do samego końca,
- miejsce potrzebne, by rozłożyć i przygotować wszystkie elementy,
- efekt końcowy, którego nie sposób przewidzieć.
Powyższe aspekty sprawiają, że lepiej się dwa razy zastanowić nad podjęciem tego zadania. Jeśli faktycznie masz do tego smykałkę i znasz porady dotyczące tapicerowania krzeseł i innych mebli, to może warto spróbować. Jeśli jednak bierzesz się za to po raz pierwszy, to wykonaj analizę zysków i strat. Może lepiej zapłacić trochę więcej sprawdzonemu producentowi mebli tapicerowanych i kupić porządną sofę, która będzie Ci służyć przez kolejne lata. Wybór należy do Ciebie — niezależnie która opcja do Ciebie przemawia, wierzymy, że to najlepsza decyzja, jaką podejmujesz.